Projektowanie nowoczesnych wnętrz – samodzielne planowanie, czy z pomocą architekta wnętrz?

Niezależnie od tego, czy właśnie nabyliśmy nowe mieszkanie od dewelopera i chcemy je wykończyć, czy też zdecydowaliśmy się na remont naszego obecnego lokum, chcemy, aby efekt końcowy był naprawdę spektakularny i spełniający nasze oczekiwania. Jednym z dylematów, na który należy znaleźć odpowiedź planując poszczególne prace remontowe, jest oczywiście kwestia przygotowania projektu nowoczesnego wnętrza samemu, lub też z pomocą architekta wnętrz. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić główne zalety współpracy z tego typu specjalistą.

Dlaczego warto powierzyć aranżację wnętrza architektowi?

Odpowiadając na główne pytanie dzisiejszego artykułu, należy zauważyć, że współpraca z architektem wnętrz niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, architekt wnętrz to profesjonalista- zajmując się zawodowo projektowaniem będzie znał wszelkie niuanse branżowe, o których my, jako laicy, wiedzieć po prostu nie możemy.

Dzięki temu, jesteśmy w stanie już na etapie projektu zaoszczędzić ogromną ilość czasu, stresu i pieniędzy na przygotowywanie koncepcji, która mogłaby być nierealna chociażby pod kątem technicznym czy organizacyjnym. Bądźmy ze sobą szczerzy- szczególnie w kontekście projektowania łazienki czy kuchni, jako amatorzy, nie możemy mieć wystarczającej, fachowej wiedzy na temat tego, czy rozwiązanie przez nas zaplanowane jest w ogóle wykonalne. Ponadto, architekt wnętrz już na samym początku może nam podpowiedzieć alternatywne rozwiązania, które będą po wieloma kątami (chociażby kosztowym) po prostu korzystniejsze.

A jak wybrać architekta wnętrz?

Wybierając konkretnego projektanta, należy zwrócić uwagę na kilka, istotnych kwestii. Po pierwsze sprawdźmy, jakie projekty do tej pory wykonywał architekt wnętrz, którego planujemy zatrudnić. To pozwoli nam już na samym początku zweryfikować, czy projektuje on w takim właśnie stylu, jaki nam odpowiada. I tutaj ważna wskazówka: sugerujmy się wyłącznie autentycznymi zdjęciami z realizacji, nie zaś samym projektem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że stworzenie „suchego” projektu w programie komputerowym nie daje żadnej gwarancji, że rozwiązanie zaproponowane przez architekta wnętrz jest w ogóle wykonalne, a przede wszystkim- praktyczne.

Po drugie, warto rozejrzeć się za projektantem współpracującym z firmami remontowo-wykończeniowymi, które wykonają wszystkie prace budowlane. Dlaczego to tak istotne? Dlatego, że architekt wnętrz dostarcza fachowcom konkretny plan działań (wraz z rysunkami technicznymi) i dobrze będzie, jeśli komunikacja pomiędzy architektem i wykonawcą jest po prostu sprawna i skuteczna. Jedną z najgorszych rzeczy, jaka może się wydarzyć, to nieporozumienia komunikacyjne właśnie na linii architekt-wykonawca. Jeżeli zatem chcesz mieć pewność, że ekipa remontowa doskonale zgrywa się z architektem- zorganizuj obie te usługi w jednym miejscu.

Usługa nadzoru autorskiego

Warto to rozważyć tym bardziej, że najczęściej tacy architekci oferują również usługę nadzoru autorskiego, czyli mówiąc wprost- kontrolują, weryfikują i koordynują przebieg wszystkich prac w Twoim mieszkaniu. Jeżeli zatem nie chcesz tracić czasu i nerwów, albo po prostu nie znasz się na weryfikacji prac budowlanych- solidna firma Cię z tego odciąży. I to jest kolejny, bardzo istotny plus przemawiający za współpracą z pracownią architektoniczną, w opozycji do przygotowania projektu wykończenia mieszkania we własnym zakresie.

Kontrola prac ekipy remontowej przez profesjonalistów może być naprawdę na wagę złota. Nierzadko bowiem słyszymy o nieuczciwych fachowcach, którzy po prostu naciągają nieświadomych właścicieli mieszkań na dodatkowe koszty (materiałów czy robocizny). Dzięki nadzorowi fachowców przez architekta, możemy spać spokojnie i nie przejmować się fikcyjnymi kosztami, które nierzetelni fachowcy mogliby próbować od nas uzyskać.

Materiały budowlane i elementy wyposażenia- profesjonaliści wiedzą lepiej, skąd je pozyskać

Szczególnie w czasach, gdzie materiały budowlane są trudno dostępne, dobry projektant wnętrz będzie wiedział, które materiały wykończeniowe są dostępne od ręki, a na które trzeba czekać wiele miesięcy. To samo dotyczy elementów wyposażenia, na przykład mebli, beanbagów i ozdób, które są niezbędne przy urządzaniu mieszkania. Ponadto, projektanci wnętrz mają dostęp do marek, z którymi można stworzyć unikatowe i niepowtarzalne wnętrza. Wiedzą, które produkty będą idealnie dopasowane do potrzeb klienta, a jednocześnie funkcjonalne i szybko się nie znudzą.

Lepiej dokładnie zaplanować, niż nanosić poprawki w trakcie

Warto także zauważyć, że dobry architekt wnętrz będzie nam w stanie udzielić wielu wskazówek dotyczących kwestii, których zmiana po wykonaniu remontu może być zdecydowanie bardziej czasochłonna i po prostu droższa, niż w przypadku odpowiedniego zaprojektowania wnętrza od samego początku. Niejednokrotnie okazuje się, że oszczędzenie na usłudze projektanta wnętrz odbija się później przysłowiową czkawką- naniesienie poprawek do już istniejącego, zaaranżowanego wnętrza będzie rozwiązaniem zdecydowanie bardziej uciążliwym, niż gdybyśmy od razu przygotowali profesjonalny projekt.

Miejmy na uwadze powyższe wskazówki i jeżeli chcemy, aby nasze mieszkanie wyglądało naprawdę spektakularnie, zdecydujmy się na pomoc architekta wnętrz. Szczególnie, jeśli nie mamy doświadczenia w tematyce remontów i nadzoru ekip budowlanych.