Jak wybrać kanapę do salonu? Praktyczny poradnik

Kiedy planujemy urządzenie domu lub mieszkania, oprócz samych elementów wykończeniowych, z pewnością planujemy zawczasu umeblowanie całego lokum. I mimo tego, że każde pomieszczenie jest istotne, to jednak w samym centrum naszych czterech kątów zawsze był, jest i zapewne pozostanie… salon. To w nim spędzamy najwięcej czasu, a także przyjmujemy gości. Jak zatem umeblować to najważniejsze miejsce w domu? A przede wszystkim – jak wybrać meble, a w szczególności zajmującą największą ilość miejsca kanapę? Odpowiadamy w poniższym poradniku.

Od czego zacząć, wybierając kanapę do salonu? Pomówmy o jej… przeznaczeniu.

Kiedy wybieramy naszą sofę do salonu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka będzie jej główna funkcja. I oczywiście można stwierdzić, że wypoczynek, ale… czy aby pewno tylko to? Sofa, jako czołowy element wyposażenia salonu nadaje też pewien wizualny ton całemu pomieszczeniu. Sprawia, że miejsce wydaje się bardziej dystyngowane czy też prestiżowe- i to właśnie jest jedna z często pomijanych funkcji kanapy (poza oczywiście użytkową), czyli jej wartość reprezentacyjna. Jeżeli zależy nam na tym, aby budowała w oczach odwiedzających nas osób pewną wartość, należy przez chwilę zastanowić się nad błyskotliwym połączeniem jej praktyczności, wraz z funkcją estetyczno-pokazową.

Zastanów się nad równowagą pomiędzy pragmatyzmem i estetyką.

Pomiędzy pragmatyzmem a estetyką często można znaleźć zadowalający kompromis. Poniżej znajdziesz kilka modeli prestiżowych i eleganckich kanap, które jednocześnie idealnie spełnią swoją funkcję praktyczną:

Po drugie – rozmiar i kształt kanapy.

Istotnym aspektem doboru sofy do salonu są jej wielkość i kształt. Zaplanuj, co oprócz sofy znajdzie się w salonie i ile potrzebujesz na to przestrzeni. Weź pod uwagę również fakt, że jeżeli Twoja sofa ma posiadać funkcję spania, to oczywiście wymagała będzie ona nieco więcej miejsca, niż jej „klasyczny” odpowiednik. Warto to dokładnie przemyśleć, zatem odpowiedz sobie na pytanie, czy faktycznie tak często przyjmujesz w swoim mieszkaniu lub domu gości, którzy mogliby chcieć skorzystać z noclegu na kanapie w salonie. Ponadto, warto zastanowić się, czy nasza sofa ma być wieloosobowa, czy wystarczy nam na przykład kanapa 3 osobowa.

To samo dotyczy kształtu – niech idealnie współgra z całym naszym projektem salonu, bowiem tak istotny mebel będzie nadawał estetycznego wyglądu całemu pomieszczeniu. Jako kluczowy element, sofa do salonu powinna z jednej strony doskonale współgrać z całą resztą umeblowania i kolorystyki, jak i w pewien sposób „przodować” w estetyce przestrzeni. Bardzo często to właśnie sofa jest pierwszym meblem, który dobierają do swoich salonów nasi klienci.

Postaw na materiały najwyższej jakości

Tak jak wspomniano wyżej, salonowa sofa to nie tylko praktyczność, ale i estetyka. Warto zatem postawić na materiały najwyższej jakości, które wywrą na naszych gościach jak najlepsze wrażenie. Jednak nie tylko dlatego! Warto o tym pomyśleć również dlatego, że wyższej jakości materiały to przede wszystkim większa wygoda, a także zdecydowanie dłuższa eksploatacja mebla. Dzięki temu, możesz cieszyć się swoją ulubioną sofą przez wiele lat, zamiast po relatywnie krótkim czasie szukać nowego egzemplarza i tracić czas oraz pieniądze na zakup i transport nowej, jak i usunięcie starej kanapy z salonu.

Jaki model wybrać? Rozkładana kanapa czy sofy modułowe?

Skoro już wstępnie zaplanowałeś kształt i rozmiar swojej kanapy do salonu, warto pomyśleć przez chwilę nad modelem, nad którym warto się pochylić. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele z nich – są to chociażby sofy modułowe, które składają się z pojedynczych elementów, które możesz dowolnie połączyć. Dają one nie tylko możliwości eksperymentowania z wyglądem sofy, ale też pozwalają na dużo swobody i elastyczności w aranżacji wnętrza. Z kolei rozkładana kanapa sprawdzi się w domostwach, gdzie chętnie witani są goście, którzy chętnie zostają na noc. Warto też rozważyć małe sofy rozkładane do mniejszych pomieszczeń.

Materiały, obicia i wypełnienie. Postaw na najlepsze marki.

Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę wybierając sofę do salonu, są oczywiście materiały, z których są one wykonane. I tutaj nie chodzi już tylko o samą wytrzymałość, o której wspomniano wcześniej. Odpowiednie materiały to przede wszystkim wygoda użytkowania. Któż z nas nie chciałby położyć się po ciężkim dniu pracy na sofie, która jest idealnie miękka i przyjemna w dotyku? Warto tutaj zaznaczyć, że jedynie najwyższej klasy producenci przywiązują wagę do wygody użytkownika. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz wielu producentów, dla których wygoda i regenerujący wypoczynek jest priorytetem podczas tworzenia mebli.

Sprawdź poniżej najbardziej designerskich producentów:

Po lekturze tego tekstu nasunęły Ci się jakieś pytania dotyczące sof, kanap i zestawów wypoczynkowych? Świetnie! Skontaktuj się z nami, a nasi konsultanci odpowiedzą na wszelkie pytania!