Dywan to jeden z najpowszechniejszych dodatków aranżacyjnych stosowany w salonach, sypialniach, pokojach, niekiedy też i w kuchniach. Ze względu na swoją popularność, dywany oferowane są w zróżnicowanych wariantach, a oferta rynkowa jest naprawdę rozległa. Aranżując wnętrze, warto wykorzystać potencjał tego dodatku, bowiem pełni on funkcję nie tylko estetyczną. Dzisiejszy wpis to kilka słów na temat dywanów – jaką pełnią rolę oraz jak go dobierać do wnętrza pomieszczenia.

Rola dywanu w przestrzeni mieszkalnej

Dywan zwyczajowo uosabiamy z dodatkiem, który ma wzmocnić walor estetyczny w naszym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy jest to salon, pokój dziecięcy czy sypialnia, oczekujemy od dywanu harmonijnego współgrania z aranżacją wnętrza. Pozostawanie wyłącznie w sferze estetycznej jest jednak błędem – dywan posiada szereg walorów praktycznych, o których nie można zapominać. Przykład? Ochrona paneli, parkietu lub gresu przed uszkodzeniami: zarysowaniami, odpryskami, odbarwieniami czy wyszczerbieniami. Dywan dodatkowo korzystnie wpływa na termoizolację pomieszczenia, dzięki czemu pomieszczenie z dywanem jest cieplejsze i łatwiej je ogrzać w sezonie zimowym. Ważne są także odczucia z użytkowania dywanu – miękkie, komfortowe w dotyku włosie z pewnością sprawi nam przyjemność podczas chodzenia na boso po pokoju. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze tego dodatku?

Odpowiedni kolor i wzornictwo

Kiedy wiemy już, w jakim kolorze będą ściany i meble możemy przystąpić do wyboru dywanu. Ważne jest, by dodatek ten niejako spajał i scalał używane w pokoju barwy, a jeśli całość ma jednolity kolor, warto przełamać jednolitość wyrazistym akcentem. Wybór jasnych kolorów sprawi, że pomieszczenie zostanie optycznie powiększone, zaś ciemniejsze dywany wizualnie zmniejszą lub dociążą pomieszczenie. Nie kierujmy się jednak wyłącznie tym aspektem – zwróćmy uwagę na to, jak intensywny będzie ruch w obrębie danego pomieszczenia. Im częstsze użytkowanie dywanu, tym ciemniejszy dywan powinniśmy wybrać; jaśniejsze warianty bardzo szybko uwidocznią brud i ewentualne przetarcia. Kontrastowe i wzorzyste dywany będą dobrym wyborem, gdy pomieszczenie utrzymane jest w jednolitej kolorystyce i zależy nam przede wszystkim na walorach dekoracyjnych tego dodatku.

Dopasowany kształt i wymiar

To, że rozmiar danego dywanu powinien być dopasowany do pomieszczenia, jest raczej oczywiste. Nie ma sensu wstawiać małego dywanika do pokoju o dużym metrażu, podobnie błędnym rozwiązaniem będzie położenie dużego dywanu w kameralnym pomieszczeniu. Jedynym usprawiedliwieniem dla wyboru małych dywaników do dużych pomieszczeń jest podział na strefy. Warunek tego podziału jest taki, że wybierzemy przynajmniej dwa dywany o zróżnicowanej kolorystyce i wzornictwie. Co z kształtem dywanu – prostokąt, okrąg, kwadrat czy jeszcze inny kształt? Powszechnie przyjęło się stosowanie prostokątnych dywanów i taki też wybór zalecamy przy wnętrzach klasycznych. Jeśli chcemy nieco modernistycznej fantazji, postawmy na dywany heksagonalne lub kwadratowe. Okrągły dywan z kolei sprawdzi się w sytuacji, gdy pomieszczenie zawiera wiele gładkich, obłych kształtów, lub gdy stolik kawowy także będzie okrągły.

Rodzaj i wysokość włosia

Włosie – wbrew pozorom – potrafi nastręczyć wiele dylematów przyszłemu właścicielowi. Oczywistym jest, że długie i miękkie włosie bardziej nam się podoba na ekspozycji z uwagi na swoją przyjemną w dotyku, delikatną fakturę. Problem pojawia się jednak, gdy pomyślimy o utrzymaniu – dywany typu shaggy i z długim runem wymagają wzmożonej pielęgnacji, by zachowały swój piękny wygląd i aksamitną w dotyku fakturę. Do pomieszczeń, w których bardzo często się poruszamy, lepiej wybrać niskie włosie, a spodnia część dywanu powinna zawierać silikonowe lub gumowe zabezpieczenie zapobiegające przemieszczaniu się. Tutaj najlepiej sprawdzą się dywany wełniane, wiskozowe oraz te wykonane z polipropylenu. Długie runo i modele typu shaggy zostawmy do sypialni, gdzie nie ma tak intensywnego ruchu, a komfort i miękkość będą stanowić przyjemny dodatek do pobudki.