Bean bag – substytut klasycznego fotela

Bean bagi cieszą się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem pośród osób urządzających swoje mieszkania. Fotel z kolei to niemal obowiązkowy punkt zdecydowanej większości aranżacji, szczególnie tych klasycznych. Niewykluczone, że zmierzymy się z dylematem wyboru między jednym a drugim rodzajem mebla. Na czym polega fenomen bean bagów i w jaki sposób zastępują one fotele? Czy istnieje opcja zestawienia tych dwóch siedzisk? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Bean bag – co to jest?

Bean bag, znany również pod hasłem „sako” lub „worek do siedzenia” to charakterystyczny mebel w kształcie łzy. Większa, masywniejsza część służy jako wygodne siedzisko, a zwężona część pełni funkcję podparcia pleców. Zdarza się, że bean bagi są profilowane, to znaczy siedzisko jest nieco pogłębione, a część oparcia dodatkowo zostaje usztywniona. Zasadniczo jednak stawia się na rozwiązania, w których worek do siedzenia można swobodnie formować, dopasowując do anatomicznych potrzeb i indywidualnej sylwetki.
Bean bag – w przeciwieństwie do fotela – jest meblem wysoce „plastycznym”, bowiem przybiera optymalny kształt do siedzącej na nim osoby. Możliwe jest to dzięki wypełnieniu fotela, którym jest pianka typu Memory Foam (dopasowuje się ona do swojego obciążenia). Budżetowe wersje worków do siedzenia mają wypełnienie z drobnych kuleczek poliestrowych, które również dopasowują się do sylwetki, jednak nie są tak trwałe i wygodne jak warianty z Memory Foam. Poszycie sako występuje w różnych wariantach materiałowych – od sztruksu przez ekoskórę aż po poliester czy tkaninę obiciową.

Bean bag – gdzie pasuje?

Zasadniczo bean bagi wykorzystuje się w trzech rodzajach pomieszczeń: pokojach dziecięcych, nowoczesnych salonach i strefach relaksu. Maluchy o wiele chętniej korzystają z worka do siedzenia zamiast fotelu – mebel ten jest o wiele bardziej mobilny, dzięki czemu dziecko samo przeniesie go w wybrany kąt pokoju. Brak ostrych i twardych kantów sprawia, że sako nie spowoduje urazu w przypadku kontaktu z bawiącą się pociechą. Nowoczesne salony z kolei stawiają na tę formę mebla jako substytut fotela, który może się kojarzyć z klasycznymi formami aranżacyjnymi.

Jeśli zaś chodzi o strefy relaksu, tutaj głównymi odbiorcami bean bagów będą korporacje oraz centra handlowe. Pierwsza grupa bardzo często tworzy specjalne miejsca, w których pracownik może zrelaksować się podczas przerwy. Wygodne i miękkie worki do siedzenia dodatkowo sprzyjają wprowadzeniu nieformalnej atmosfery, co pozwala zacieśnić więzi z współpracownikami. Druga grupa, czyli centra handlowe, to miejsce na chwilę wytchnienia podczas zakupowego szaleństwa. Klienci pragnący odrobiny odpoczynku chętnie skorzystają z tego miejsca by zregenerować siły i po chwili odpoczynku ruszyć na dalsze poszukiwania.

Czy bean bag i fotel łączą się ze sobą?

Pierwszy rzut oka na powyższe meble nasuwa odpowiedź przeczącą – oba meble pełnią funkcję siedziska, ale mają skrajnie różne od siebie formy. Część aranżacji wnętrz niejako wymusza wykluczenie jednego z mebli i skłania nas ku zakupowi drugiego z siedzisk. Przykładem niech będzie styl wiktoriański, wenecki, kolonialny czy vintage, które bazują na elegancji i majestatycznie wyglądających meblach, niekiedy pokaźnych rozmiarów. Nowoczesna, plastyczna i lekka forma worków do siedzenia tutaj najzwyczajniej w świecie nie pasują. Z drugiej strony mamy takie style, jak eklektyzm, modernizm czy shabby chic, które wręcz zachęcają do wykorzystania potencjału sako.

Warto jednak pamiętać, że to nasz dom i to my mamy w nim czuć się wygodnie, przytulnie i komfortowo. Nikt nie może nam narzucić wybór danego mebla lub zakazać korzystania z bean bagów. Jakie jest wówczas rozwiązanie? Wydzielenie stref w dostatecznie rozbudowanym salonie – podczas gdy postawimy fotel przy sofie, bean bag zostanie umiejscowiony w kącie przy biblioteczce. Jeśli nie jest to możliwe, zawsze możemy zastosować bean bagi  w innym pomieszczeniu, na przykład sypialni czy pokoju dziecięcym. Fakt, że w jednym pomieszczeniu znajduje się fotel nie wymusza aranżowania całego domu bez bean bagów, które są coraz chętniej wybieranym meblem.